włoska restauracja bez glutenu w Krakowie

Wyjątkowa restauracja z włoskim jedzeniem
Chcesz dobrze zjeść? Pośród szerokich alternatyw, które oferuje europejska sztuka kulinarna warto zwrócić uwagę na kuchnię włoską. Z jakiego powodu? Otóż z tego powodu, że włoska kuchnia to bogactwo aromatów, kolorów i spora dawka składników odżywczych.

Typowe włoskie przyprawy

Standardowemu Polakowi restauracja włoska, kojarzy się głównie z makaronem i pizzą i ewentualnie z winem. Podczas gdy włoskie gotowanie to również takie pyszności jak słodkie desery czy oliwki.

Klasyczne dania włoskie

Makarony są podstawą kuchni włoskiej. We Włoszech gotuje się makarony w kilkudziesięciu rodzajach. Praktycznie trudno wyobrazić sobie produkty których nie da się dodać do tej potrawy. włoskie przepisy Owoce morza, dodatki mięsne oraz przeróżne przyprawy, sprawiają, że makarony nie mogą się przejeść.

Następnym charakterystycznym daniem jest pizza. Wprawdzie nie została ona wymyślona we Włoszech tylko z Grecji. Znana jest jednak jako włoska potrawa. Prawidłowo przyrządzona włoska pizza powinna mieć niezbyt grube ciasto i mała ilość dodatków. Najpopularniejsza jej wersja to margharita z mozarellą. Świeża pizza to uciecha dla podniebienia, ale niestety bomba kaloryczna. Nie jest to zatem potrawa dla tych, którzy chca być „fit”.

Włoskie jedzenie to coś więcej niż jedynie pizza i makaron. To też lasagne, gnocchi, piada i szeroki wybór słodyczy – np. granita czy panna cotta. Odwiedzając restaurację włoską nie warto zapominać o winie czy o wspaniałych serach- gorgonzoli, mozarelli i pecorino.
Zobacz film

ADD YOUR COMMENT